Przejdź do menu Przejdź do menu Przejdź do treści głównej

DK Dorożkarnia, ul. Siekierkowska 28, 00-709 Warszawa

Kontakt

O stronie

Historia strony

Miasto coraz szybciej pochłania swoje dzielnice, wdziera się na chodniki, ulice i do sklepów. Trącą swoją indywidualność. Ślad po tym jest jeszcze w naszych szufladach i wspomnieniach, w fotografiach, dokumentach, a także opowiadanych innym historiach. Z opowieści chcemy wychwycić obrazy, a same obrazy ubrać w komentarz konkretnych historii. Obszar, który szczególnie nas zaciekawił to nisko zabudowany rejon Dolnego Mokotowa leżący nad samą Wisłą, gdzie od ośmu lat funkcjonuje Dom Kultury Dorożkarnia.

Współpraca ze Szkołą Podstawową nr 3, a także z Sanktuarium na Siekierkach umożliwiły dotarcie do bohaterów naszych opowieści. Poprzez niekończące się rozmowy, zbieranie fotografii, dokumentów, wizyty w domach próbowaliśmy dotrzeć do głównych bohaterów naszego projektu, czyli do mieszkańców. Pokazać, że to ich losami tworzona jest ´mapa wyobrażeniowa´ Siekierek, a jednocześnie miejsca, w których się spotykają, gdzie robią zakupy, chodzą na spacery stwarza ich samych. Dlatego w naszych działań skupiliśmy się na odtwarzaniu pamięci miejsc i ludzi. Informacje przekazywane przez mieszkańców przechodziły przez sito weryfikacji, ale większość miejsc i osób została odtworzona tylko i wyłącznie na podstawie opowieści. Zarówno to „co” pamiętają ale i „jak” pamiętają oraz opowiadają mieszkańcy było dla nas istotne.

Przez dotychczasowe 10 miesięcy trwania projektu udało nam się zgromadzić duży zbiór fotografii, a także przeprowadzić kilkadziesiąt wywiadów z mieszkańcami. Oprócz wystawy poplenerowej, będącej efektem pleneru malarskiego, który odbył się w Dorożkarni na początku lipca 2008 r., w ramach projektu zorganizowaliśmy też dwie wystawy fotografii. „Siekierki – osada nad Wisłą” na ogrodzeniu Dorożkarni, a także wystawę „Album rodzin siekierkowskich – do samodzielnej edycji” prezentowaną w budynku Dorożkarni. W planach mamy też realizację przedstawienia teatralnego i pełnometrażowego filmu dokumentalnego. Projekt wciąż trwa. Zapraszamy do współpracy.

Skip to content