Przejdź do menu Przejdź do menu Przejdź do treści głównej

DK Dorożkarnia, ul. Siekierkowska 28, 00-709 Warszawa

Kontakt Przejdź do facebook Przejdź do youtube

O stronie

O stronie

Czas płynie. Niesie ze sobą nowe wydarzenia. Teraźniejszość przykrywa nieubłaganie przeszłość. Czy można zatrzymać czas?  Czy można ocalić przeszłość od zapomnienia?  Czy można nie dać zniknąć pamięci o ludziach, miejscach i wydarzeniach? 

Dzisiaj, z perspektywy wielu zrealizowanych działań, możemy jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania twierdząco. Za sprawą projektu „Korzenie Siekierek” i jego różnorodnych emanacji, uchroniliśmy od zapomnienia mijający siekierkowski czas – odtworzyliśmy historię Siekierek, historię siekierkowskich rodzin, wydarzeń i miejsc….

Wizerunek uśmiechniętej kobiety

Ale po kolei:

„Na Siekierki trafiłam kilkanaście lat temu, szukając siedziby dla młodzieżowego Teatru.” – mówiła w 2010 roku Anna Michalak-Pawłowska Dyrektorka Domu Kultury Dorożkarnia. „Odnalazłam przedwojenną świetlicę, o której mieszkańcy opowiadali, że przed wojną mieścił się tam garaż na dorożki. Dlatego nazwałam to miejsce Starą Dorożkarnią.

W opracowaniach o Warszawie niestety nie znalazłam żadnych informacji o Siekierkach.

Pomyślałam, że poszukiwanie korzeni, to doskonały temat na projekt dla lokalnego domu kultury. Tak narodził się pomysł na projekt Korzenie Siekierek.

Początkowym celem było jedynie założenie strony www, aby tam zamieszczać dzieje Siekierek pisane losami tutejszych rodzin. Historie, stare fotografie i pamiątki okazały się niezwykłe i rodziły pomysły na kolejne przedsięwzięcia.

Ogromnym sukcesem projektu okazało się właśnie to, że opowieści o Siekierkach udało nam się multiplikować na tak wiele działań artystycznych. Kalendarze, wystawy: malarskie i fotograficzne wieszane na płotach w podwórkach, parkach, a także na Krakowskim Przedmieściu i Placu Zamkowym, filmy, spektakl teatralny, audio spacer z opowieściami na mp3 czy gry familijne – prezentowane są w klubokawiarniach, świetlicach i domach kultury. Z myślą o spacerowiczach powstała specjalnie zaprojektowana instalacja, która stoi w tych historycznych miejscach, gdzie kiedyś była mydlarnia, kuźnia, dwór i folwark…”

I w ten sposób udało się zatrzymać siekierkowski czas, wydobywając na światło dzienne zawartość niejednej szuflady skrywającej wiele pożółkłych rodzinnych fotografii i dokumentów, ale także zapisując wspomnienia opowiadane przez rdzennych mieszkańców Siekierek o ludziach, miejscach i wydarzeniach. Zachowanie tych bezcennych pamiątek oraz przeniesienie ich i wplatanie w realia dnia dzisiejszego, poprzez realizację wielu projektów kulturalno-społecznych i artystycznych, zaowocowało zainteresowaniem przeszłością Siekierek, wielu ludzi zarówno mieszkańców tych terenów, jak i warszawiaków.

I dzięki temu pamięć o Siekierkach, spowitych kiedyś mgłami nadwiślańskich łąk, wypełnionych po brzegi trawami i zaroślami, pokrytymi wstęgami pól i żyjącymi swoim spokojnym rytmem, wyznaczanym rżeniem koni zaprzęganych do dorożek, śmiechem ciężko pracujących piaskarzy na Wiśle i szmerem wikliny w rękach koszykarzy, została zachowana.

A dzisiejsze Siekierki, tętniące życiem, nabierające z każdym dniem miejskiego sznytu i cieszące oko swoją nową architekturą pełną szkła i geometrii, szumem odgłosów samochodów pędzących Trasą Siekierkowską i mieniące się twarzami ludzi, którzy dostrzegli urok i potencjał tego miejsca i którzy postanowili tu zamieszkać, i związać się z tym miejscem, odzyskały swoją przeszłość.

Zachęceni powodzeniem odkrywania historii Siekierek pisanych losami tutejszych rodzin, postanowiliśmy nie poprzestawać na tym co udało się zrobić dotychczas. Przecież każdy dzień przynosi nowe skojarzenia i pomysły na to aby kultywować pamięć tego jak wyglądało życie na tych terenach….

I właśnie o tym jest ta strona!

O Siekierkach wczoraj i dziś.

O nieustannym odkrywaniu i utrwalaniu śladów siekierkowskiej historii.

O docieraniu i odtwarzaniu tego co sprawia, że to miejsce jest tak wyjątkowe – niby zwykłe a niezwykłe. Ale przede wszystkim o tym, aby zachować pamięć o losach ludzi, którzy tu mieszkali, utrwalić ich przeżycia raz trudne, innym razem budzące nadzieję, i o upamiętnieniu zwyczajów i wydarzeń, które miały tutaj miejsce będąc raz zwyczajnymi, a raz wyjątkowymi.

Ta strona jest też zaproszeniem do zadumy nad upływem siekierkowskiego czasu, który w sposób nieuchwytny, nasyca to miejsce jedynym w swoim rodzaju klimatem.

Naszą intencją jest to, aby odzwierciedlać tutaj, na tej stronie, również to w jaki sposób splatają się wątki wielowiekowej historii Siekierek, tworząc zarazem kanwę dla kolejnych siekierkowskich zdarzeń.

Dedykujemy tę stronę tym, dla których podążanie śladami historii Siekierek poprzez udział, obserwowanie, inicjowanie lub opisywnie kolejnych wydarzeń, mających na celu kultywowanie siekierkowskich tradycji i pielęgnowanie pamięci o przeszłości tutejszych terenów, jest ciekawe, ma znaczenie i niesie ze sobą wartość.

Wierzymy, że dzięki tej stronie kolejne pokolenia, będą mogły kontynuować zarówno odkrywanie historii Siekierek, jak i dopisywać ciąg dalszy siekierkowskiej historii dzisiaj, pisanej losami kolejnych siekierkowskich rodzin i ich dniem codziennym…  

Skip to content