Przejdź do menu Przejdź do menu Przejdź do treści głównej

DK Dorożkarnia, ul. Siekierkowska 28, 00-709 Warszawa

Kontakt

Historia

Miejsca

Witaj,

Jesteśmy na Siekierkach. W miejscu znanym tym, którzy tu mieszkają i nieznanym dla większości warszawiaków, którzy często, gdy zagadniesz ich o Siekierki pytają:

– Gdzie to jest? Jak tam dojechać? Czy jest tam coś ciekawego?

A to jest miejsce z piękną, wielowiekową historią w tle. Wymykające się regułom. Urzekająco niejednoznaczne i trudne do określenia jednym słowem lub zdaniem.

Dlaczego?

Ponieważ jest topograficznie zawiłe i urbanistycznie nieoczywiste. A przy tym nieduże, kameralne. Coraz bardziej miejskie, a zarazem idyllicznie niemiejskie.

To Mokotów, ale taki lekko poboczny, rozpościerający się w zaułku wiślanym, położonym pomiędzy Solcem a Czerniakowem, nad rzeczką Wilanówką.

To miejsce gdzie od niedawna miesza się klimat miasta z atmosferą byłej wiejskiej osady rolniczej o wielowiekowej tradycji. Miejsce będące świadkiem wielu wydarzeń, które niosła ze sobą historia, ludzie, ich uczucia, decyzje i działania….

Począwszy od utworzenia osady Siekierki w XVI wieku, poprzez budowę pawilonu rozrywkowego przez Stanisława Herakliusza Lubomirskiego w wieku XVII i utworzenie terenów łowieckich przez elekcyjnego króla Polski Augusta II Mocnego w XVIII wieku, podpisanie aktu wywłaszczenia chłopów przez Annę Potocką w 1864 roku – i tak można byłoby wymieniać, wymieniać i wymieniać….

Dużo działo się na przestrzeni wieków na tych zdawałoby się położonych na uboczu terenach. Dzięki zachowanym dokumentom, zdjęciom, a zwłaszcza dzięki wielu rozmowom przeprowadzonym z rdzennie zamieszkującymi te tereny rodzinami, wiemy co i gdzie się wydarzyło, wiemy w których miejscach kryje się historia Siekierek, wiemy gdzie ich szukać, jak wyglądają, o czym świadczą i jakie zdarzenia upamiętniają.

Jesteś ciekawy tych wyjątkowych siekierkowskich miejsc?

Zapraszamy, poznaj je z nami.

Poczuj, czytając o tych miejscach, atmosferę wydarzeń, które na zawsze wpisały się w pejzaż Siekierek, Mokotowa i Warszawy.

Z nami dowiesz się co działo się lata, dziesiątki i setki lat temu, tu gdzie możesz stanąć dzisiaj i zanurzyć się w czas który minął, a jednak nie do końca, ponieważ został zatrzymany, po to abyś mógł podążając jego śladami, poznać przeszłość siekierkowskich miejsc.

Jesteś gotów? Masz chęć poświęcić swój czas, uwagę i ruszyć z nami, aby czytając, oglądając i słuchając odkrywać te wyjątkowe miejsca i ich klimat…

Idziesz? No to zaczynamy!

Skip to content