Przejdź do menu Przejdź do menu Przejdź do treści głównej

DK Dorożkarnia, ul. Siekierkowska 28, 00-709 Warszawa

Kontakt

Historia

Miejsca

Witaj,

Jesteśmy na Siekierkach. W miejscu znanym tym, którzy tu mieszkają i nieznanym dla większości warszawiaków, którzy często, gdy zagadniesz ich o Siekierki, pytają:

– Gdzie to jest? Czy jest tam coś ciekawego?

A to jest miejsce z piękną, wielowiekową historią w tle. Wymykające się regułom. Urzekająco niejednoznaczne i trudne do określenia jednym słowem lub zdaniem.

Dlaczego?

Ponieważ jest topograficznie zawiłe i urbanistycznie nieoczywiste. A przy tym nieduże, kameralne i nieco senne. Coraz bardziej miejskie, a zarazem idyllicznie niemiejskie.

Siekierki to Mokotów, ale taki lekko poboczny, rozpościerający się w zaułku wiślanym, gdzieś pomiędzy Solcem a Czerniakowem, nad dyskretnie wijąca się rzeczką Wilanówką.

To miejsce gdzie od niedawna miesza się klimat miasta z atmosferą byłej wiejskiej osady rolniczej. Miejsce będące świadkiem wielu wydarzeń, które niosła ze sobą historia, ludzie, ich uczucia, decyzje i działania….

Począwszy od utworzenia osady Siekierki w XVI wieku, poprzez budowę pawilonu rozrywkowego przez Stanisława Herakliusza Lubomirskiego w wieku XVII i utworzenie terenów łowieckich przez elekcyjnego króla Polski Augusta II Mocnego w XVIII wieku, podpisanie aktu wywłaszczenia chłopów przez Annę Potocką w 1864 roku – i tak można byłoby wymieniać, wymieniać i wymieniać….

Dużo działo się tutaj na przestrzeni wieków, na tych zdawałoby się terenach położonych na uboczu. Dzięki zachowanym dokumentom, zdjęciom, a zwłaszcza dzięki wielu rozmowom przeprowadzonym z rdzennie zamieszkującymi to miejsce ludźmi i całymi rodzinami, wiemy co i gdzie wydarzyło się tutaj, wiemy w których miejscach kryje się historia, wiemy gdzie szukać jej śladów, jak wyglądają dzisiaj, o czym świadczą i jakie zdarzenia upamiętniają.

Jesteś ciekawy tych wyjątkowych siekierkowskich miejsc?

Zapraszamy, poznaj je z nami.

Poczuj, czytając o nich, atmosferę wydarzeń, które na zawsze wpisały się w pejzaż Siekierek, Mokotowa i Warszawy.

Z nami dowiesz się co działo się lata, dziesiątki i setki lat temu, tu gdzie możesz stanąć dzisiaj i zanurzyć się w czas który minął, ale jednak nie do końca, ponieważ został zatrzymany w opowieściach i wspomnieniach, w ich zapisach i w fotografiach, po to abyś mógł, podążając tropem tych pamiątek, poznać przeszłość siekierkowskich miejsc, obejrzeć je, zanurzyć się w ich klimat i poczuć specyfikę siekierkowszczyzny.

Jesteś gotów? Masz chęć poświęcić swój czas, uwagę i ruszyć z nami, aby czytając, oglądając i słuchając odkrywać te wyjątkowe miejsca i ich atmosferę…

Aby spojrzeć jak siekierkowska przeszłość splata się z teraźniejszością, jak wspomnienia przenikają obecny, codzienny rytm tego miejsca, jak te tereny spowija historia, stanowiąc jednocześnie tło dla każdego nadchodzącego dnia…

Jesteś gotowy? Idziesz?

No to zaczynamy!

Skip to content